CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KANARKÓW KSZTAŁTNYCH - strona 2


GIRALDILLO SEVILLANO - kanarek kędzierzawy z Hiszpanii

Juan Carlos Silva Rico jest członkiem hiszpańskiego stowarzyszenia ornitologicznego z Sevilli - hodowcą, który starał się wraz z grupą przyjaciół, aby uznano na całym świecie nową rasę kanarków kształtnych nazwaną Giraldillo Sevillano.
Tekst alternatywny Pierwszy „prototyp” Giraldillo trafił w ręce Silvy Rico jako podarunek od Francisco Cabrery, z nadzieją, że Rico będzie uczestniczył w jego dalszym tworzeniu. Tak też się stało. Ówczesny Giraldillo nie spełniał założeń jakie postawili sobie hodowcy, trzeba było więc wykonać olbrzymią pracę aby cel końcowy osiągnąć.
Tekst alternatywny Do budowy korony i długości ptaka został użyty kanarek fiorino, ale wygląd zewnętrzny, czyli postawę, jak i fryzury uzyskano za pomocą garbusa hiszpańskiego i garbusa włoskiego. W ten sposób nadano ptakowi finezyjnego wyglądu.
W gruncie rzeczy Giraldillo można określić jako kanarka podobnego do garbusa hiszpańskiego w jego ogólnym wyglądzie, ale znacznie mniejszego bardziej kędzierzawego.
Tekst alternatywny Nowa rasa cieszy się już uznaniem w Hiszpanii, gdyż w 2012 roku w Almerii uznana została oficjalnie na szczeblu krajowym. Potem była nieudana próba na Mistrzostwach Świata w Bari w roku 2014, która nie zniechęciła hodowców i nie zakończyła pracy nad rasą.
Giraldillo sevillano został pokazany w 2015 roku na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata w Rosmalen i to była dobra decyzja. Według Pierre'a Groux, prezesa OMJ, Giraldillo miał "najlepszą prezentację nowej rasy w historii OMJ" !!!
W następnych latach giraldillo sevillano był oficjalnie zgłaszany do konkursów na Ornitologicznych Mistrzostwach Świata, a przy tym podzielony został na klasy wystawowe.
Tekst alternatywny W roku 2018 można było zobaczyć kanarki kędzierzawe giraldillo sevillano między innymi na Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch, Hiszpanii i na Mistrzostwach Świata w Zwolle.
Wyniki ze Zwolle pokazuje powyżej zamieszczona tabela.


ROGETTO - mały kanarek kędzierzawy

Znany włoski, a w zasadzie florencki hodowca kanarków kształtnych Michele Del Prete jest twórcą i hodowcą nowej rasy kanarków, która została nazwana ROGETTO.
Tekst alternatywny Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele konsultacji i porad w zakresie kształtowania nowej rasy uzyskał od swojego przyjaciela, profesora Umberto Zingoni (zmarł w 2012 roku) . Zresztą ci dwaj panowie są ojcami jakże popularnego, kształtowanego przez dekadę kanarka o nazwie FIORINO.
Niewiele osób wie, że nazwa fiorino powstała na cześć starożytnej monety miejskiej wybijanej we Florencji.
Poradami hodowlanymi, a przede wszystkim marketingiem zajął się kolejny pasjonat rogetto Francesco Rossini.
Wracając tymczasem do rogetto... nazwę kanarka Del Prete zaczerpnął od nazwy cieku wodnego, który przepływa przez miejscowość Lukka w Toskanii, gdzie Michele Del Prete spędził swoje dzieciństwo. Ciek (strumień) ten zawsze kojarzył się hodowcy z czymś małym, pełnym wdzięku i niejako w hołdzie dla niego nazwał Del Prete „wyprodukowanego” przez siebie kanarka rogetto.
Tekst alternatywny Rogetto jest kanarkiem kształtnym kędzierzawym, w zasadzie miniaturą AGI (kędzierzawy gigant włoski). Przez lata hodowli Del Prete utrwalał w hodowli tego ptaka dwie cechy: tendencję do małości oraz obfite, kędzierzawe upierzenie zbliżone do AGI. Ta praca z biegiem czasu nadała kanarkowi odpowiedni wygląd i kształt.
Rogetto w konsekwencji jest małym kanarkiem (maksymalnie 15 cm), z obfitym upierzeniem, maksymalnie rozwiniętym we wszystkich częściach ciała. Głowa ma przypominać wyglądem kompletny kaptur (chełm) lub kaptur częściowy czyli pióra, które przyjęły odpowiedni kształt i długość. Ogon ma być tak krótki, jak to tylko możliwe.
Szczegółowy opis kanarka kształtnego Rogetto znajduje się w opracowanym w kilku językach wzorcu, ze szczegółowymi rysunkami i opisami poszczegółnych elementów ciała ptaka.
Rasa ta jest oficjalnie przyjęta i oceniana na konkursach we Włoskiej Federacji Ornitologicznej.
Trwają starania o przyjęcie tego ptaka do listy kanarków kształtnych w C.O.M.

Wyniki Ornitologicznych Mistrzostw Włoch - 2018

415 ROGETTO singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11345 IT.DV71 ROSSINI Francesco 94
2° 11325 IT.33FV ROSATI Riccardo 93
3° 11228 IT.64EU BRUZZESE Isidoro 92

415+ ROGETTO stamm
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11701 IT.33FV ROSATI Riccardo 360


SALENTINO - kanarek z Salento

Salentino to kanarek kształtny uznawany we Włoszech od 2010 roku. „Twórcą” tej rasy jest p. Sergio Palma i jego przyjaciele, mieszkańcy z miejscowości (gminy) Salento we Włoszech. Miejscowość ta lezy w regionie Kampania, w prowincji Salerno.
Z nazwy miejscowości zaczerpnięto nazwę ptaka.
Tekst alternatywny Rasa powstała poprzez mieszanie ze sobą (w zasadzie bardziej z ciekawości niż zamierzonego celu) samców niemieckich z koroną i samic garbusów belgijskich.
Z tego związku powstało kilka młodych ptaków, które miały na tyle interesujące cechy, że rozpoczęto pracę nad ich utrzymaniem a nawet wzmocnieniem.
Ptaki te miały ciekawe koronki i wyraźne cechy garbusa belgijskiego. Dążono do tego aby potomstwo zachowało koronkę, a jednocześnie pozbyło się wszystkich innych cech kanarka niemieckiego z koronką i tylko takie egzemplarze przeznaczano do kojarzenia.
Dzięki wieloletniej selekcji udało się doprowadzić do sytuacji w której wszystkie młode ptaki są do siebie podobne w wyglądzie.
Salentino jest jedną z nowych ras kanarków kształtnych o unikalnych cechach, które odróżniają ją wyraźnie od wszystkich innych ras.

Wyniki z tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostw Włoch:

545 SALENTINO CIUFFATO singoli
Giudice: PASSERI ANTONIO

1° 12497 IT.251T PALMA Sergio 92
2° 12498 IT.251T PALMA Sergio 91
3° 12455 IT.RH71 MIGLIETTA Vi orio 90

546 SALENTINO TESTA LISCIA singoli
Giudice: PASSERI ANTONIO

1° 12500 IT.251T PALMA Sergio 92
2° 12502 IT.251T PALMA Sergio 91
3° 12457 IT.RH71 MIGLIETTA Vi orio 90


BENACUS - kanarek oficjalnie oceniony na mistrzostwach Włoch

Na tegorocznych Ornitologicznych Mistrzostwach Włoch po raz pierwszy oficjalnie zostały ocenione kanaki kształtne nazwane BENACUS.
Tekst alternatywny Rasę tę ukształtował hodowca Pietro PELUSO. W roku 2009 rozpoczął on realizację projektu mającego na celu „wyprodukowanie” nowej rasy.
Materiałem, który posłużył temu celowi były samce garbusów hiszpańskich i samice garbusów belgijskich.
Tekst alternatywny Osiem lat pracy hodowlanej trzeba było aby w końcu pozyskać egzemplarze o pożądanym wyglądzie, zatwierdzonym przez włoską organizację F.O.I.
Pietro PELUSO doprowadził w końcu, kosztem wielu wyrzeczeń i wytężonej pracy, do wyhodowania 20 ptaków o takich samych cechach, zdolnych do rozmnażania się.
BENACUS ma co najmniej sześć różnic z jakąkolwiek inną rasą, która już istnieje.
Ptak został bardzo pozytywnie odebrany w środowisku włoskich hodowców i w chwili obecnej jest już dość szeroko rozpowszechniony we Włoszech.

Tekst alternatywny Wyniki konkursowe z tegorocznych Mistrzostw Włoch:

429 BENACUS T.L. singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11919 IT.XX25 PELUSO Pietro 93
2° 11920 IT.XX25 PELUSO Pietro 92
3° 11940 IT.597T CAVALIERE Antonio 91

430 BENACUS T.C. singoli
Giudice: CECCARELLI ANGELO

1° 11927 IT.XX25 PELUSO Pietro 92
2° 11913 IT.09UL GIULIANI Fabrizio 91
3° 11929 IT.XX25 PELUSO Pietro 90


  1. AKTUALNOŚCI - strona 1
  2. CIEKAWOSTKI - strona 1

Siedziba
Czasopisma


Handel


Stowarzyszenia PFO


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015. Zaprojektowane przez Mateusza Zygadło
Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.